S našim projektom kojeg smo nazvali „Mali istraživači“ započeli smo odmah na početku pedagoške godine.
CILJ projekta bio je planiranim aktivnostima poticati kod djece opažanje vanjskog svijeta svim osjetilima. Naš projekt realizirali smo kroz četiri aktivnosti, odnosno provodeći četiri različita pokusa. Nakon svakog pokusa s djecom smo razgovarali i zaključivali što smo i zašto u pokusu vidjeli i naučili.
PRVI POKUS bio je na temu VULKAN. Prvo smo kaširanjem i bojenjem izradili svoju maketu vulkana, u kojem smo zatim izveli pokus „vulkanske erupcije“. Za pokus bilo nam je potrebno ocat, deterdžent za suđe, prehrambena boja i soda bikarbona. Nakon pokusa napravili smo i likovnu aktivnost na navedenu temu gdje smo prvo kolaž tehnikom napravili vulkane, a zatim smo s pomoću slamčica i crvene tekuće boje našim vulkanima dodali i lavu.
DRUGI POKUS nazvali smo DUGA OD SAPUNICE. Za njega smo trebali malo deterdženta za suđe, toplu vodu, gornji dio plastične boce, vlažne maramice i prehrambene tekuće boje. Djeca su se trudila čim jače puhati, kako bi im duga bila što veća.
TREĆI POKUS zvao se KIŠNI OBLAK U TEGLICI. Tu nam je trebala samo koja staklenka, pjena za brijanje i plava tekuća boja. Promatrajući pokus pričali smo o tome kako u oblaku nastaje kiša i na koji način kiša kroz oblak prolazi i pada na zemlju.
ČETVRTI POKUS kojeg smo napravili nazvali smo PUTUJUĆA BOJA. Potrebne su nam bile plastične prozirne boce, tekuće boje i papirnati ručnici. Promatrali smo kako boja preko papirnatog ručnika prelazi iz jedne čaše u drugu, pritom se međusobno miješajući kako bi nastale nove boje.
ZAKLJUČAK:
Od malih nogu djecu pokreće istraživački duh i sklonost učenju. Njihova prirodna znatiželja snažan je motivator njihovih aktivnosti. Istražujući djeca razvijaju svoju maštu, kreativnost, jačaju kompetencije i razvijaju kritičko mišljenje. Mi smo neizmjerno uživali u ovom našem projektu, a kako su izgledale naše aktivnosti, možete pogledati u galeriji fotografija.
Odgojiteljice:
Tuković Marija
Filipović Amalija